Stambuł i jego zabytki: z wizytą w pałacu Topkapi

Zwiedzenie pałacu Topkapi można z powodzeniem uznać za obowiązkowy punkt w programie niemal każdej wycieczki do Stambułu. To jedna z tych rezydencji, dzięki którym Turcja może zaprezentować swą wyjątkową architekturę. Co można zobaczyć na terenie tego wyjątkowego kompleksu pałacowego?

Zachwycająca architektura

Pałac Topkapi to wspaniała architektura oraz ciekawe obiekty, których zwiedzenie może sprawić wiele radości każdemu turyście. Dwa pałace: Zewnętrzny i Wewnętrzny, wspaniały skarbiec oraz Harem to obiekty, które mają wyjątkową moc przyciągania.  Na szczególną uwagę zasługują również piękne bramy: Brama Środkowa, Brama Pozdrowień oraz ustawione, jako główne wejście Cesarskie Wrota.

Wspomnienie potęgi imperium osmańskiego

Ten reprezentacyjny pałac to jedna z najpiękniejszych pamiątek związanych z imperium osmańskim i jego potęgą. To jednocześnie najcenniejszy zabytek islamski na terenie miasta, którego w czasie wycieczki po Stambule nie można pominąć.

Bezpośrednie otoczenie pałacu

Pałac Topkapi może się również pochwalić ciekawym otoczeniem. Za jego murami rozciąga się wspaniały park, na terenie, którego można zwiedzić ciekawe placówki muzealne. Dla miłośników historii wspaniałym doświadczeniem będzie z pewnością wizyta w Muzeum Archeologicznym, które pozwala odkrywać długie dzieje Stambułu i jego okolicy. Wśród prezentowanych w tym muzeum zbiorów wyróżnia się okazały grobowiec z marmuru, potocznie nazywany sarkofagiem Aleksandra Wielkiego.

Na terenie parku można też zobaczyć Porcelanowy Pawilon oraz pobliskie Muzeum Tureckiej Porcelany. Prezentowane w nim wyroby ceramiczne to wyjątkowe dzieła sztuki, które z pewnością zasłużyły na zainteresowanie ze strony zwiedzających. Inną atrakcją sąsiadującą z pałacem jest Muzeum Starożytnego Wschodu, w którym można zapoznać się z ciekawymi przykładami sztuki hetyckiej, babilońskiej oraz sumeryjskiej.

Na zwiedzenie pałacu Topkapi i znajdujących się w jego bezpośrednim otoczeniu atrakcji, warto zarezerwować sobie przynajmniej jeden dzień. Nie będzie to zbyt wiele, ale można będzie zobaczyć najważniejsze i najpiękniejsze zabytki i elementy architektoniczne. Obcowanie z historią, słuchanie o minionych czasach to, dla niektórych turystów, kwintesencja wypoczynku. I oni będą się doskonale czuli podczas zwiedzania. Naprawdę warto się na to zdecydować.