Turcja godzina w tył czy w przód?

Wybierając się na egzotyczne, zagraniczne wakacje warto zastanowić się nad czasem. Nie nad planowaniem czasu na wakacjach (chyba, że ktoś lubi), ale nad tym, jaki obowiązuje czas w danym miejscu, do którego się udaliśmy. Lądując na tureckim lotnisku dobrze jest wiedzieć, która jest godzina.

Świadomość tego, która jest godzina na wakacjach przydaje się czasem. Znając dokładny czas, wiemy kiedy kończy się śniadanie i go nie przegapimy. Podobnie ma się sprawa z obiadem czy kolacją ;). Tak samo jest z godzinami wycieczek fakultatywnych, na które być może pojedziemy. No i trzeba pamiętać, że transfer z hotelu na powrotny samolot do kraju, też jest o określonej godzinie. I przegapienie tej godziny może być znamienne w skutkach. Właśnie dlatego warto wiedzieć, która jest godzina w Turcji.

Turcja godzina, aktualny czas

Jeśli chodzi o przesunięcie czasu, to w Turcji, (w sezonie letnim!), wskazówki zegarka przesuwamy o godzinę w przód. Czyli jeśli u nas jest godzina 10, to w Turcji jest godzina 11. Jeśli u nas jest godzina 20, to w Turcji mamy 21. Jedna godzina przesunięcia obowiązuje wtedy, kiedy w Polsce jest czas letni. Wtedy też można mówić, że w Turcji jest sezon.

Natomiast jeśli u nas rządzi czas zimowy, wtedy przesunięcie wynosi aż 2 godziny. Jeśli u nas jest godzina 10, w Turcji jest już 12. Jeśli u nas jest godzina 20, w Turcji jest 22. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta, Turcja zrezygnowała ze zmiany czasu letniego na zimowy. Nie przestawiają zegarków przez cały rok i to inni muszą się do nich dostosowywać.

Zegarki przesuwamy zawsze w przód!

Wybierając się do Turcji trzeba pamiętać o tym, że przestawiamy zegarki. I zawsze przestawiamy je, przesuwając wskazówki do przodu. O tym, czy będzie to jedna godzina, czy może dwie godziny decyduje, jaki aktualnie czas panuje u nas. Czy jest to czas letni, czy zimowy.