Jaka jest optymalna waga walizki na wakacje do Turcji?

Wydawać by się mogło, że kwestia wagi bagażu wakacyjnego jest czymś mało istotnym. Tak jednak nie jest. To bardzo istotna i niezwykle ważna sprawa. Bo ile tak naprawdę może ważyć walizka, z którą wybieramy się na wakacje, lub z wakacji wracamy? Jak do tego podchodzą linie lotnicze i od czego zależy limit wagowy bagażu? Jak go poznać przed wylotem, aby nie płacić za nadbagaż? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Waga walizki Turcja

Wiadomo, że za kilka godzin lecimy na wakacje do Turcji. Panuje zamieszanie i euforia związana z czekającą nas podróżą. Zaczynamy się pakować, ale nasza walizka wydaje się być bardzo ciężka. Sięgamy po wagę podróżną, ważymy walizkę i widzimy, że waży ona 18 kilogramów. I zastanawiamy się teraz, czy to dobra waga? Czy może przyjdzie nam płacić za nadbagaż?

Jeśli chodzi o wagę bagażu podręcznego i głównego, to przepisy ustala przewoźnik, z którym lecimy. I na naszym bilecie jest odpowiednia informacja na temat wagi bagażu. W zależności od przewoźnika, można zabrać ze sobą najczęściej np.:

  • 18 kg bagażu rejestrowanego i 10 kg bagażu podręcznego,
  • 20 kg bagażu rejestrowanego i 5 kg bagażu podręcznego.

Ale te informacje powinny być na bilecie lotu czarterowego. Jeśli jej nie ma, najlepiej skontaktować się z biurem podróży, które sprzedało nam wakacje. Informacje o wadze bagażu nie są objęte tajemnicą i bez problemu je poznamy. Jak już wspomnieliśmy, zależą one od regulacji przewoźników i mogą być różne.

Czy waga bagażu może się sumować dla dwóch lub więcej osób?

Czasem waga bagażu jednej z podróżujących osób jest wyższa niż dopuszczalna. Natomiast druga osoba, ma lżejszy bagaż. Czy można, więc zważyć dwie walizki i zsumować ich ciężar? I znów odpowiedź nie jest precyzyjna. Gdyż tak naprawdę to zależy od przewoźnika. Niektórzy przewoźnicy zgadzają się na to i można mieć w sumie 40 kg w dwóch walizkach, kiedy jedna wazy 25 kg a druga 15. Natomiast inni, mogą wymagać dopłaty za nadbagaż, lub wymóc przepakowanie 5 kg do innego bagażu.

Dlatego najlepiej jest zważyć bagaż przed wylotem i dopilnować, aby jego waga była prawidłowa, czyli aby mieścił się, w określonych przez przewoźnika, ramach wagowych.