Ramadan w Turcji w 2022 roku – kiedy wypada?

Wybierając się na wakacje do Turcji pewnie spotkaliście się z pojęciem Ramadanu. Część z was wie zapewne czym jest Ramadan, część nie ma o tym pojęcia. Warto się dowiedzieć odrobinę więcej o tym, czym jest i czy jest może uciążliwy dla turystów. W kilku słowach postaramy się przybliżyć to święto. Tak, bo ramadan to tureckie święto.

Czym jest Ramadan?

Można powiedzieć, że ramadan to specyficzny rodzaj postu. Postu, który trwa aż 30 dni a jego termin nie jest stały. Czyli jest to ruchome święto, które przypada na dziewiąty miesiąc kalendarza księżycowego. Dlaczego tak jest? Z prostej przyczyny. Muzułmanie posługują się właśnie kalendarzem księżycowym i według jego wskazań określają datę tego święta.

Kiedy wypada Ramadan w Turcji w 2022 roku?

Skoro wiemy, że to święto jest ruchome, to warto także wiedzieć, kiedy ono wypada. W roku 2022 Ramadan w Turcji wypada w okresie od 2.04 do 1.05. Czyli zaczyna się w kwietniu, kończy wraz z pierwszym dniem maja. Wynika z tego, że w tym roku będzie on przed szczytem turystycznym. Ale nawet, gdyby wypadł w samym szczycie sezonu, dla turystów niewiele by się zmieniło.

Jak wygląda post podczas Ramadanu?

Jak już wiecie, post trwa 30 dni. Ale nie jest to post w klasycznym tego słowa znaczeniu. To nie tak, że przez 30 dni nie wolno nic jeść ani pić. Nie wolno jeść ani pić od wschodu do zachodu słońca. Natomiast po zachodzie słońca, można normalnie jeść. I najczęściej Turcy jedzą wtedy bardzo obfite posiłki. Więcej o zasadach Ramazanu przeczytać można na tym blogu. Znaleźć można tam naprawdę ciekawe i wyczerpujące informacje na jego temat.

Ramadan a turyści

Jak już wspomnieliśmy w jednym z powyższych akapitów, w roku 2022 święto to wypada przed szczytem sezonu. I nawet gdyby było w samym jego szczycie, to dla turystów nic by się nie zmieniło. W miejscowościach turystycznych jego trwanie nie jest szczególnie widoczne. Może oprócz ostatnich dni, które są wyjątkowo świąteczne i hucznie obchodzone. Bawią się wtedy dosłownie wszyscy, nawet turyści. Natomiast trzeba wiedzieć, że turystów nie obowiązują zakazy i nakazy związane z postem, wszystkie miejsca turystyczne są otwarte, wszystkie restauracje w miejscowościach turystycznych działają normalnie. Poszczą tylko te osoby, które chcą. Więc warto przyjechać na wakacje nawet podczas tego święta. Nic nie tracimy, możemy wiele zyskać.