Co to jest hammam?

Zastanawiacie się nad tym co to jest hammam? Hammam to dla wielu turystów odwiedzających Turcję miejsce obowiązkowe. Od wizyty w tym wspaniałym, przepełnionym tajemnicami i marmurem miejscu zaczynają każde swoje wakacje. Jest to swego rodzaju rytuał od którego są uzależnieni. Najpierw meldują się w hotelu, a później szukają najbliższego hammamu, który pozwoli im dobrze rozpocząć wypoczynek.

A teraz bez żartów. Turecki  hammam to łaźnia parowa, która jest następczynią łaźni rzymskiej. Jak widać więc hammam ma korzenie antyczne i nie jest to wymysł naszych nowoczesnych czasów. Najlepsze jest to, że do naszych czasów łaźnie przetrwały niemal w niezmienionym stanie i korzystając z nich teraz możemy poczuć to samo, co czuli ludzie przed wiekami.

Czy warto korzystać z hammamu?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Hammam doskonale relaksuje i na dodatek sprawia, że późniejsza opalenizna jest trwalsza i ma ładniejszy kolor. Co prawda teraz miejsce to nie ma już takiej mocnej roli kulturowej i postrzegany jest raczej jako miejsce poświęcone zabiegom higienicznym i kosmetycznym. Przynajmniej w miejscowościach turystycznych, nastawionych na obsługę klientów.

Jak korzystać z hammamu?

Skoro wiemy już co to jest hammam to warto wiedzieć się nad tym jak z niego korzystać, aby było to dla nas najkorzystniejsze. O tym jak korzystać z hammamu można by napisać całą książkę. Tutaj skupimy się tylko na podstawowych informacjach. Najważniejsza informacja jest taka, że powinniśmy zapomnieć o pośpiechu. Dwugodzinny pobyt w łaźni tureckiej jest normą. O tym jak korzystać z hamamu decyduje też  nasze samopoczucie. W momencie, kiedy poczujemy się słabo, warto zrobić przerwę i udać się do chłodniejszego miejsca. Może to być szatnia, korytarz czyli miejsce, w którym jest chłodniej.

Przebieg klasycznej wizyty w hammamie

  • Półgodzinny pobyt w saunie – ciało się relaksuje, odpręża i nagrzewa
  • Zimny prysznic – nagła zmiana temperatury ciała pobudza do pracy układ odpornościowy
  • Clou programu, czyli marmurowa łaźnia kąpielowa, gdzie ciało masowane jest rękawicami i dzięki temu pozbywamy się martwego naskórka. Ten zabieg przeprowadzają oczywiście pracownicy łaźni.
  • Mycie pianą mydlaną i specjalnym mydłem.
  • Na koniec pora na masaż.

Oczywiście poszczególne wizyty mogą się różnić w zależności od oferty danego miejsca. Dlatego przed wybraniem się do łaźni tureckiej warto sprawdzić co dokładnie nas czeka. Rezerwując wizytę przez internet można dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji.

Podobnie rzecz ma się w przypadku rezerwacji w lokalnym biurze podróży. Najlepiej skorzystać z oferty z zaufanego biura podróży i odpuścić poszukiwanie miejsc na własną rękę. Zwłaszcza kiedy nie mamy czasu na dokładne sprawdzanie oferty. Lokalne biura podróży w Turcji obsługują bowiem wielu klientów i doskonale wiedzą, które miejsca zasługują na to, aby się do nich udać. I do nich właśnie wysyłają swoich turystów.