Jaką walutę zabrać do Turcji?

Do wakacji przygotowujemy się najczęściej znacznie wcześniej. Decydujemy się w jaki zakątek globu się wybierzemy. Kiedy już to ustalimy musimy zastanowić się nad wieloma istotnymi rzeczami. Ale najważniejszym pytaniem na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć, jest jaką walutę zabrać do Turcji. Oczywiście pod warunkiem, że to właśnie w Turcji mamy zamiast spędzić nasze wakacje.

Jaka waluta obowiązuje w Turcji?

Warto wiedzieć, że turecką walutą jest lira turecka, która dzieli się na 100 kurus (kurusz). W obiegu są zarówno monety jak i banknoty. Jeśli chodzi o monety to w obiegu są nominały 5, 10, 25 kurus oraz 1 lira. Natomiast w przypadku banknotów spotkamy się z nominałami: 5, 10, 20, 50, 100, 200 lirów. To proste i wystarczy chwila, aby biegle posługiwać się turecką walutą.

Jaką walutę zabrać do Turcji?

Skoro wiemy już jaka jest obowiązująca turecka waluta, to pora zastanowić się nad tym, co ze sobą zabrać. Euro, dolary, liry, funty, złotówki? Tutaj jest wiele różnych teorii, ale jedna rzecz jest stała. W tureckich miejscowościach turystycznych bez problemu wymienimy każdą walutę na liry. No prawie każdą. Można też się z powodzeniem posługiwać dolarami i euro, bez konieczności ich wymiany.

WAŻNE! Nie warto zabierać do Turcji ze sobą złotówek, gdyż kurs wymiany na miejscu jest bardzo, ale to bardzo niekorzystny.

Ceny w Turcji podawane są w lirach tureckich. Jednak w zależności od tego w jakim rejonie się znajdujemy ceny mogą być też wyrażone w euro lub funtach brytyjskich. I można nimi płacić bez problemu w większości sklepów. Z racji tego, że inflacja w Turcji została zahamowana to część sprzedawców preferuje przyjmowanie lirów. Co nie znaczy, że nie przyjmą innej waluty.

W rozliczeniach inną niż liry walutą należy wziąć pod uwagę, że sprzedawca może mieć problem z wydaniem reszty. Może wydać ją np. w lirach, lub dorzucić jakiś towar. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie mniejsze nominały. Najlepiej jednak sprawdza się korzystanie z waluty lokalnej. Mniej kłopotu.

Gdzie wymienić dolary, euro  na liry

Wymiany dolarów, euro, funtów na liry dokonujemy w kantorach. Są one bardzo dobrze oznaczone. W witrynach wywieszone są aktualne notowania i można się porozumieć w dowolnym języku. Przed wymianą warto sprawdzić notowania w różnych kantorach, bo mogą się różnić i sprawdzić, czy nie jest pobierana prowizja za wymianę. W miejscowościach turystycznych jest to rzadkość, ale zawsze warto sprawdzić. W przypadku mniejszych miejscowości, ceny mogą być identyczne w różnych kantorach. Co ciekawe, zagraniczni turyści nie są oszukiwani na wymianie (jak to czasem ma/miało miejsce w pl)  i najczęściej nie jest pobierana prowizja.

Płatność kartą w Turcji i wybieranie pieniędzy z bankomatów

Miejsce w których można płacić kartą kredytową jest w Turcji bardzo dużo. Niemal we wszystkich sklepach można nią płacić. Nawet za zakupy na bazarze można w wielu przypadkach zapłacić kartą. Natomiast w mniejszych, lokalnych restauracjach, położonych dalej od centrum czy plaży, może być problem z płatnością kartami.

Jeśli chodzi o wybieranie pieniędzy z bankomatów jest to bezproblemowe. Z bankomatów można wyciągnąć bezpośrednio tureckie liry lub euro. Bardzo dużo bankomatów ma klimatyzację i czasem można tam wejść tylko po to, aby ochłonąć.

Płatności za wycieczki fakultatywne

Jeśli chodzi o zakup wycieczek fakultatywnych to tutaj nie ma najmniejszego problemu. Najlepsze lokalne biura podróży bez problemu przyjmują płatności niemal w każdej walucie. Zresztą więcej informacji można znaleźć na stronach konkretnych biur podróży, np. alanyaonline.pl, które jest lokalnym biurem podróży obsługującym rejon Alanyi i okolice.

Pora na podsumowanie

Odpowiedź na pytanie jaką walutę zabrać do Turcji tak naprawdę zależy od preferencji podróżnego. Nie ważne czy zabierzemy ze sobą euro, dolary, funty – bez problemu wymienimy je na liry tureckie. Mając kartę kredytową, bez problemu pobierzemy z bankomatu liry lub euro. Można zabrać ze sobą liry o ile uda się je nam korzystnie kupić. Nie zabieramy złotówek w celu ich wymiany, gdyż to jest nieopłacalne. Najlepiej zadbać o to, aby po przyjeździe wymienić walutę na liry tureckie, bo one zawsze się nam przydadzą. Możemy nimi płacić wszędzie. W sklepach, na plaży, na dyskotece. No i przelicznik jest znacznie bardziej korzystny. W miejscach gdzie ceny podane są w lirach płacąc walutą płacimy więcej.