Tureckie słodycze, które można przywieźć z wakacji

Nie jest tajemnicą, że większość z turystów, którzy jadą na wakacje, szuka prezentów, którymi w kraju będzie można obdarować rodzinę i krewnych. Wydaje się, że najbardziej uniwersalnym prezentem są słodycze. Zwłaszcza, jeśli są to regionalne przysmaki. W przypadku Turcji to się sprawdza, gdyż Turcja szeroko słynie ze swoich słodyczy. Jednak zanim zdecydujemy się nich zakup, to warto je osobiście spróbować. Dlaczego warto tak zrobić? Albo niektóre z tureckich słodyczy są niezwykle słodkie i nie każdemu ten smak odpowiada

Najbardziej znane słodycze tureckie

  • Jeśli chodzi o najbardziej znane tureckie słodycze to najpierw trzeba koniecznie wspomnieć o chałwie. To legendarny turecki przysmak, który można kupić niemal na każdym kroku. Jest niewrażliwa na temperaturę i można przechowywać ją zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach. Jeśli będzie znajdowała się w wysokiej temperaturze, będzie miała lekko klejącą i lejącą konsystencję. Natomiast niska temperatura sprawia, że chałwa staje się sucha i bardziej się kruszy. Największą zaletą chałwy jest to, że można kupić ją niemal na każdym kroku. Dzięki temu jest łatwo dostępna i nie jest droga. Występuje w wielu smakach i każdy powinien znaleźć taki smak, jaki najbardziej mu odpowiada. Ze względu na mnogość rodzajów chałwy, znalezienie ulubionego smaku może być wyzwaniem. Chałwa pistacjowa i czekoladowa należą do moich ulubionych.
  • Równie znanym i kojarzonym z Turcją przysmakiem jest lokum. Lokum jest niezwykle słodkie, gdyż podstawowym składnikiem, z jakiego wytwarza się go jest cukier. Oprócz cukru używa się też żelu skrobiowego. Do lokum dodaje się też orzechy daktyle, aromaty. Jest to ciągnący się przysmak, który dostępny jest w różnych smakach. Lokum możemy kupić bez problemu. Najlepiej kupić je na wagę, gdyż wtedy można wybrać kilka różnych smaków, które znajdą się w jednym pudełku. Można je kupić będąc na bazarze w Alanyi. Ładnie zapakowane lokum to wspaniały, słodki prezent.
  • Turecka wata cukrowa. Kolejnym słodkim przysmakiem jest pismaniye. To przysmak, który kształtem przypomina tylko watę cukrową. Występuje też w formie kłębków podobnych do kłębków waty, takich wacików kosmetycznych, z tym, że nie płaskich. Powstaje on z mąki pszennej z dodatkiem cukru i aromatem waniliowym. Jest to bardzo znany przysmak, który turyści bardzo chętnie kupują. Można kupić go w ładnym opakowaniu i dzięki temu nadaje się na prezent.

Oczywiście nie są to wszystkie dostępne w Turcji słodycze. To tylko niewielki wycinek. To najpopularniejsze słodycze. Słodycze, które z powodzeniem mogą pełnić (i pełnią) rolę prezentów. Są smaczne, słodkie i mają w sobie nutę egzotyki.