Co zabrać na wakacje, gotówkę czy kartę?

Wakacje zarezerwowane, przygotowania w pełni. Trzeba skompletować nowe stroje kąpielowe, kupić sukienki, spodenki, klapki. Może się okazać, że już dłużej nie można odkładać zakupu nowej walizki, gdyż stara odmówiła współpracy. Przedwyjazdowe przygotowania idą pełną parą. Radość ze zbliżających się wakacji jest ogromna. Gotowa lista rzeczy, które zabierzemy ze sobą, czeka na odhaczanie. Niby wszystko gotowe, ale do końca nie wiemy, czy lepiej zabrać ze sobą kartę, czy może gotówkę?

Gotówka czy karta?

Wszystko tak naprawdę zależy od naszych osobistych preferencji. Jeśli nie zależy nam na przelicznikach, mamy karty walutowe i nie chcemy oszczędzać na wakacjach, wtedy najlepiej sprawdzi się karta. Może to być nawet zwykła karta, którą posługujemy się na co dzień. Bez problemu użyjemy jej na wakacjach czy to do zapłacenia za zakupy, czy do wypłacenia pieniędzy. Wadą tego rozwiązania są opłaty za przewalutowanie. Jeśli kartę mamy rozliczaną w złotówkach, to nasze zakupy w lirach, zostaną na nie przeliczone. Bank pobierze opłatę i nie będzie to zbyt korzystne dla nas.

Jeśli mamy kartę walutową, rozliczaną np. w euro, to jesteśmy w lepszej sytuacji. Możemy płacić euro bez opłat za przewalutowanie. Możemy też wyciągnąć z bankomatu euro, które później wymienimy, w którymś z licznych kantorów. Możemy też skorzystać z karty Revolut, która pozwala rozliczać się w wielu walutach. Taką kartą możemy płacić lirami tureckimi, złotówkami, euro, dolarami itd. Możemy także wypłacać przy jej pomocy dowolną walutę. To idealna karta dla każdego podróżnika, niezależnie od tego czy odwiedza Turcję, czy jedzie do Belgii. Sprawdza się doskonale i jest najbardziej opłacalna.

Królową jest gotówka

Nawet, jeśli zdecydujemy się na używanie kart powinniśmy wziąć ze sobą gotówkę. Mając gotówkę jesteśmy niezależni m.in. od technologii. Nie musimy szukać bankomatów, nie musimy zastanawiać się nad przewalutowaniami. Płacimy gotówką, wymieniamy ją w kantorach. Warto zawsze zabrać ze sobą trochę bilonu. Idealnie jest, kiedy jadąc na wakacje do Turcji, będziemy mieli trochę lirów. Wtedy zawsze czujemy się wygodniej. Możemy płacić lokalną walutą, a to jest zawsze najkorzystniejsze wyjście.