Czy można wyrobić paszport przez internet?

Nie ma jak odpoczynek i wakacje. Część turystów ma swoje ulubione destynacje, o których wie dosłownie wszystko. Ci, którzy dopiero zaczynają podróże, powinni zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw, które zdecydowanie ułatwią wypoczynek. Lista krajów, do których możemy wyjechać bez paszportu, jest bardzo długa. Jednak wybierając się na wakacje do Turcji musimy mieć paszport. Bez niego nie przekroczymy granicy. Dlatego warto wcześniej zdecydować się na wyrobienie paszportu.

Jak wyrobić paszport?

Wyrobienie paszportu nie jest tak proste jak np. wyrobienie dowodu osobistego. W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie wyrobić paszportu składając dokumenty przez internet. Nie i już. Musimy osobiście złożyć wniosek. Co najciekawsze, wniosek o wydanie paszportu najpierw musimy pobrać w punkcie paszportowym. Nie możemy użyć wniosku znalezionego w internecie. Nie i już. Musi to być wniosek z punktu paszportowego.

Do wniosku należy dołączyć aktualne zdjęcie, zrobione nie później niż 6 miesięcy przed złożeniem dokumentów. Najlepiej więc udać się do fotografa lub przygotować zdjęcie samodzielnie, bezpośrednio przed wyrobieniem paszportu.

Należy też dołączyć dowód opłaty za paszport. W przypadku osoby dorosłej, która nie ma prawa do żadnych zniżek, opłata za paszport to 140 zł. Składając wniosek należy mieć ważny paszport (jeśli takowy posiadamy) lub dowód osobisty, jeśli nie masz paszportu lub jest on nie ważny.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o paszport?

Wniosek o wydanie paszportu należy złożyć w dowolnym biurze paszportowym. Nie musi to być biuro paszportowe w miejscu naszego zameldowania. Składamy go tam, gdzie jest nam wygodniej. Jeśli chodzi o to, kiedy złożyć wniosek o wydanie paszportu, to warto zrobić to poza sezonem urlopowym. Gdyż bezpośrednio przed rozpoczęciem się sezonu urlopowego, wszyscy zapominalscy chcą wyrobić sobie paszport. Wtedy czas oczekiwania na nowy dokument znacznie się wydłuża. Panuje przekonanie, że na nowy dokument czeka się do 30 dni. Ale poza sezonem czas ten jest bardzo często znacznie krótszy.