Czy warto odwiedzać Turcję zimą?

Wiadomo, że największą popularnością wakacje w Turcji cieszą się latem. Gwarantowana pogoda, ciepłe morze, wspaniałe wycieczki, cudowni ludzie, to wszystko sprawia, że tak wiele osób decyduje się na wakacyjny wyjazd do Turcji. Zimą jest podobnie. Co prawda nie ma tłumów turystów, ale typowo turystyczne miasta, takie jak Alanya, ciągle mają coś do zaoferowania turystom. Jest ciszej, spokojniej i chłodniej.

Co ciekawe, pomimo, że jest chłodniej niż w sezonie, to i tak jest cieplej niż w Polsce. Zimą w Turcji, w rejonach typowo turystycznych, może spaść śnieg. Ale jest on traktowany jako chwilowa atrakcja. Śnieg pokrywa cieniutką warstwą, dzieci zaczynają się cieszyć i wybiegają na dwór. Po chwili po śniegu nie ma już śladu.

A co z temperaturą?

Temperatura w Alanyi w grudniu bardzo często jest wyższa niż 20 stopni. Dni są stosunkowo długie, słoneczne i ciepłe. Wystarczy lekka kurtka i można z powodzeniem cieszyć się wakacjami. Niektórzy turyści decydują się na to, by chodzić w krótkich spodenkach. Czasem decydują się na kąpiel w morzu, które jest chłodniejsze niż w lecie, ale i tak nadal woda jest bardzo ciepła. Co prawda turyści decydujący się na kąpiele w morzu i chodzący w letnich ubraniach wzbudzają zainteresowanie, ale jest ono z roku na rok coraz mniejsze. Dla Turków temperatury poniżej 20 stopni to powód do założenia ciepłych kurtek, spodni, czapek a często nawet rękawiczek. Ale dla nas takie temperatury to zaproszenie do kąpieli i prób opalania.

Tak, zimą w Turcji można się opalić. Słońce świeci bardzo intensywnie i jeśli nie będziemy stosowali odpowiednich środków ochrony skóry, możemy się nabawić oparzeń słonecznych. Dlatego warto do zimowego bagażu zabrać ze sobą odpowiednie kremy z filtrami i środki po opalaniu.

Turcja do doskonała alternatywa jeśli chodzi o zimowy wypoczynek. Jest ciepło, ale na pewno nie jest upalnie. Temperatury są przyjemne, wilgotność powietrza jest odpowiednia. Można się opalić, wejść do morza. Nie ma tłumów innych turystów, więc można spokojnie zwiedzać, spacerować i odpoczywać.