Dlaczego warto jechać do Kapadocji?

Będąc w Turcji i decydując się na wycieczki fakultatywne warto wziąć pod uwagę wycieczkę do Kapadocji. Można powiedzieć, że Kapadocja to najpiękniejszy i najbardziej zaskakujący region Turcji. Można tutaj doświadczyć tak niesamowitych widoków, które na lata zapadną w naszą pamięć.

Wspaniałe dzieło natury

Kapadocja to dowód na to, że natura jest niedoścignionym projektantem. Powstała ona na obszarze, na którym kilkadziesiąt milionów lat temu działały, obecnie już wygasłe, wulkany. To właśnie wulkaniczny pył w połączeniu z erozją stworzył te niesamowite formacje. Formacje, które przypominają sztukę abstrakcyjną. To nie tylko wielkie, tufowe grzyby, ale także wyrzeźbione koryta rzek, liczne pagórki i wzniesienia. To niezapomniany i niepowtarzalny widok.

Kapadocja a ludzie

Należy wiedzieć, że na ostateczny kształt Kapadocji mieli też wpływ ludzie. Ludzie, którzy osiedlili się tutaj na 2 tysiące lat przed naszą erą. Ludzie, którzy wykorzystali kruchość i plastyczność skał tufowych. Wykorzystali je, aby stworzyć wygodne i bezpieczne mieszkania. Żyli w wykutych w skałach tufowych domach, które przekształcały się w całe podziemne miasta. Miasta, które były wyposażone w systemy wentylacji, miejsca dla zwierząt, magazyny na paszę i spichlerze. Powstawały tutaj kościoły i chowano tutaj zmarłych w podziemnych grobowcach.

Wejścia do takich miast były dobrze zamaskowane. Podziemnie mieszkania łatwo było ogrzewać zimą, a latem dawały przyjemny chłód. Wszystko za sprawą tufowej skały, która ma tak doskonałe właściwości. W takich miastach żyły nawet tysiące ludzi. Miały one wiele pięter i rozciągały się na sporym obszarze.

Wycieczka fakultatywna do Kapadocji

Decydując się na wycieczkę fakultatywną do Kapadocji warto wybrać taką ofertę, która pozwoli na zwiedzenie chociaż jednego podziemnego miasta. Mogą to być zarówno olbrzymie podziemne miasta takie jak Derinkuyu czy Kaymaklı, ale i małe miasteczka podziemne, takie jak Saratlı. Wszystko po to, aby dokładnie zobaczyć i wyobrazić sobie jak wyglądało życie ludzi na tych terenach. To fascynujący i niezapomniany widok.

Co niezwykle ciekawe, będąc w Kapadocji bez problemu można:

  • zatrzymać się w hotelu wydrążonym w skale,
  • zjeść obiad w restauracji, która jest wydrążona w skale,
  • zrobić zakupy z małym sklepiku, wydrążonym w skale,
  • zobaczyć domy wydrążone w skale, w których mieszkają ludzie,
  • zobaczyć biura, warsztaty i inne miejsca pracy, także wykute w skale.

To dowodzi, że Kapadocja wciąż żyje i doskonały sposób łączy swoją historię z teraźniejszością. I robi to naprawdę dobrze.