Wakacje Turcja 2021 – najlepszy wakacyjny wybór

Dzięki temu, że od pierwszego czerwca 2021 roku Turcja zmieniła (czyt. poluzowała) obostrzenia dotyczące wjazdu i przekraczania granicy dla Polaków, warto wybrać się tam na wakacje. Co prawda nadal obowiązują testy, ale z licznymi wyjątkami.

Kto nie musi mieć testów jadąc do Turcji?

Testów nie muszą mieć wszyscy, którzy się zaszczepili. Ale uwaga! Warunkiem jest, aby ostatnia dawka szczepionki została podana nie później niż na 14 dni przed wylotem do Turcji. Jako poświadczenie wystarczy zaświadczenie wygenerowane z systemu e-pacjent.

Testów nie muszą mieć też ozdrowieńcy. Kim są ozdrowieńcy? To osoby, które przeszły COVID. W tym przypadku są to osoby, które chorowały w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających wakacje w Turcji. Jak w przypadku osób zaszczepionych, jako poświadczenie, wystarczy raport z tego samego systemu.

Oczywiście oprócz braku testów, te osoby nie muszą przebywać na kwarantannie.

Kto powinien mieć testy jadąc do Turcji?

Wiadomo, że nie wszyscy mogli się zaszczepić i nie każdy przechodził w ciągu ostatnich 6 miesięcy COVID. Osoby, które nie spełniają powyższych warunków, muszą na granicy mieć wyniki testu na koronawirusa. Do wyboru są dwa rodzaje testów:

  • Testy PCR – które robi się maksymalnie na 72 godziny przed podróżą. Te testy są droższe.
  • Testy antygenowe – które robi się maksymalnie na 48 godzin przed podróżą. Te testy są tańsze.

Skoro wiadomo, które z testów są tańsze i obydwa ich rodzaje są akceptowane, to wiadomo co najlepiej wybrać.

Testy to nie wszystko

Należy wiedzieć, że same testy nie wystarczą, aby przekroczyć granicę. Wiza nie jest już potrzebna, gdyż Polacy na wakacje do Turcji mogą przylatywać bez wizy. Natomiast niezbędny jest aktualny paszport oraz wypełnienie specjalnego formularza (HES) na rządowej stronie internetowej https://register.health.gov.tr

Formularz ten musi wypełnić każda osoba, która ma więcej niż 6 lat. Wiadomo, że za dzieci formularz wypełniają rodzice. Wypełnienie formularza skutkuje wygenerowaniem specjalnego kodu QR. Kod ten w Turcji nazywa się HES i jest on niezbędny, aby poruszać się bezproblemowo po Turcji. Trzeba wyrobić go w ciągu 72 godzin przed przylotem do Turcji. Można to zrobić oczywiście online. Adres znajdziecie powyżej.

Trzeba pokazywać go w różnych miejscach takich jak lotniska, hotele, urzędy, banki, restauracje, muzea. Można mieć go na telefonie, albo wydrukować. Brak kodu HES może skutkować tym, że nie zostaniemy wpuszczeni na teren Turcji.

A co po powrocie do Polski?

Wracając z wakacji w Turcji możemy uniknąć 10 dniowej kwarantanny. Stanie się tak w przypadku, kiedy mamy negatywny wynik testu PCR lub antygenowego. Test musi być wykonany na lotnisku lub w laboratorium w Polsce w ciągu 48 godzin od powrotu. Testy wykonane w Turcji się nie liczą.

Z kwarantanny zwolnione są też osoby, które są zaszczepione pełnym cyklem szczepionek zarejestrowanych w UE i/lub te osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeszły koronawirusa.

Jak doskonale widać, wakacje w Turcji zapowiadają się świetnie. Już teraz warto się do nich przygotować. Natomiast najnowsze informacje o sytuacji turystycznej w Turcji, można znaleźć tutaj. Warto dodać więc stronę do ulubionych i co jakiś czas, sprawdzać co się zmieniło. Wakacje 2021 w Turcji to najlepsze rozwiązanie. I na dodatek możliwe do zrealizowania.