Alanya, co warto zobaczyć będąc na wakacjach?

Wymarzone wakacje w Turcji już za moment. Walizki spakowane, paszport w kieszeni, e-visa kupiona. Pora jechać na lotnisko, wsiąść w samolot by po kilku godzinach znaleźć się w Turcji. Później transport do hotelu w Alanyi i już. Urlop można uznać za rozpoczęty. Wszyscy, którzy do takich wakacji przygotowywali się systematycznie, zapewne doskonale wiedzą, co warto zobaczyć w Alanyi. Ci, którzy przez przypadek wybrali tą, a nie inną destynację, pewnie nie będą mieli takich wiadomości. I będą skazani na opowieści rezydenta zachęcającego do zakupu wycieczek. Jednak lepiej kupić je samemu w lokalnym biurze podróży. Warto pamiętać też o zwiedzaniu miasta we własnym zakresie zwłaszcza, że wiele atrakcji w Alanyi można zobaczyć samemu.

Spacer po Alanyi połączony ze zwiedzaniem

Kiedy opalanie już nas trochę zmęczyło, pora wybrać się na zwiedzanie miasta. Tutaj warto zaufać tym, którzy byli już niejednokrotnie na wakacjach w Alanyi. Tych, którzy na pytanie – Alanya co warto zobaczyć? – odpowiadają od razu, gdyż doskonale znają te wszystkie atrakcje.

Jeśli chodzi o zwiedzanie Alanyi to koniecznie należy odwiedzić twierdzę znajdującą się na szczycie nie ma 250 metrowego wzgórza. Jest ona widoczna niemal z każdego miejsca w Alanyi. Na wzgórze można dostać się pieszo, busikiem, albo kolejką linową. Najlepiej wjechać na wzgórze Kale kolejką, a wrócić spacerkiem. Droga powrotna nie powinna zająć więcej niż 1,5 godziny. Oczywiście mowa o dojściu ze szczytu do centrum. Najlepiej schodzić po południu, gdyż wtedy wzgórze stanowi swoistą ochronę przed słońcem.

Kolejnym miejscem, które koniecznie należy zobaczyć będąc w Alanyi na wakacjach jest port. Znajduje się on oczywiście nad morzem i jest integralną częścią całej nadmorskiej infrastruktury. Zwiedzając port zwiedzimy także Czerwoną Wieżę, stocznie, doki i w przyjemny sposób dotrzemy do latarni morskiej. Latarnia, która znajduje się przy wejściu do portu, na cypelku. Latarnię warto odwiedzić dwukrotnie. Raz w dzień i raz wieczorem, nocą. To gwarantuje niezapomniane widoki.

Niedaleko portu zlokalizowane są kluby taneczne, w których można się bawić przy głośnej i modnej muzyce. Wszyscy, którzy pragną spokojniejszej rozrywki powinni wybrać się do klimatycznych knajpek, gdzie przy dobrym jedzeniu lub napitkach, można chłonąć atmosferę miasta.

Kolejka linowa i inne atrakcje

Po przeciwnej stronie wzgórza, w pobliżu miejsca, z którego startuje kolejka linowa na wspomniane już wzgórze można zwiedzić jaskinię Damlataş zwaną jaskinią Kapiącego Kamienia. Ma ona specyficzny mikroklimat. Przez cały rok utrzymuje się w niej stała temperatura na poziomie 23 stopni, jak również bardzo wysoka wilgotność. Została ona odkryta przez przypadek we 1948 roku i do teraz jest popularną atrakcją turystyczną. W pobliżu jaskini znajduje się niewielkie muzeum archeologiczne miasta Alanya. Warto je odwiedzić, gdyż niektóre eksponaty są bardzo ciekawe.

Będąc w Turcji nie sposób nie zauważyć wszechobecnych meczetów. Także Alanya nie jest wyjątkiem i w mieście można zobaczyć ich bardzo dużo. Najsłynniejszym i robiącym największe wrażenie meczetem jest meczet miejski (Merkez Camii). Znajduje się on niemal w centrum miasta i najłatwiej znaleźć go idąc do portu. Jest bowiem zlokalizowany przy ulicy, która do portu prowadzi. Wchodząc do meczetu zdejmujemy buty i staramy się zakryć całe ciało. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Warto wspomnieć też o innych atrakcjach, które także warto zobaczyć. Mowa tutaj o plaży Kleopatry, czy parku miejskim. Nie są to, co prawda miejsca stricte do zwiedzania, ale będąc w Alanyi koniecznie trzeba je zobaczyć. Plaże w Alanyi są bezpłatne, więc można zdecydować się, na opalanie na plaży Kleopatry.

Jak więc doskonale widać, będąc na wakacjach w Alanyi nie będziemy się nudzić. Jest tyle miejsc do zwiedzania, że jeden pobyt może być niewystarczający. To wszystko są miejsca, które warto odwiedzić będąc w Alanyi. A Turcja to zdecydowanie więcej niż sama Alanya. Warto przyjechać i się o tym przekonać.