Co warto kupić w Turcji?

Wybierając się na wakacje do Turcji warto przemyśleć sobie listę zakupów. I nie chodzi tutaj o listę prezentów, które przywieziemy znajomym i rodzinie. Lista zakupów, o której myślę, to rzeczy, które warto przywieźć z Turcji do kraju, aby móc łatwiej poczuć ten cudowny klimat Turcji, kiedy wakacje się już skończą. Kiedy usiądziemy w domu i zaczniemy snuć opowieści o naszym wspaniałych wakacjach w Turcji. O tym na jakiej plaży odpoczywaliśmy, co robiliśmy, na jakie wycieczki jeździliśmy itd. Odpowiednio przygotowana lista zakupów przed wyjazdem, bardzo nam to później umili.

Co warto przywieźć z Turcji?

Nie ważne, czy jesteśmy w Turcji po raz pierwszy, czy jeździmy tam na wakacje co roku i czujemy się tam jak w domu. Zakupy zawsze warto zrobi. Moja standardowa lista zakupów wygląda tak:

  • Syrop z granatu. Nie wyobrażam sobie sałatek czy nawet deserów bez syropy z granatów. Można kupić go w sklepach i na targu. Można się z nim zakochać.
  • Herbata. Byle nie była to herbata jabłkowa, której Turcy tak naprawdę nie piją. Herbata jabłkowa przeznaczona jest właśnie dla turystów. Prawdziwa turecka herbata jest czarna, gorącą i niezwykle aromatyczna. Do tego podawana jest w szklaneczkach przypominających wyglądem kwiat tulipana.
  • Tahini czyli pasta sezamowa. Fakt, można ją bez większego problemu kupić w kraju, ale ta turecka jest zdecydowanie lepsza. No i na pewno jest dużo tańsza niż ta dostępna u nas. Doskonale nadaje się do wypieków, kanapek, deserów.
  • Chałwa. Wszyscy miłośnicy tego słodkiego przysmaku czują się w Turcji jak w raju. Rodzajów chałwy jest tutaj tak dużo, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Chałwa z orzechami? Proszę bardzo! Chałwa z pistacjami? Ależ oczywiście. Chałwa z kakao? O tutaj! Do wyboru, do kolou.
  • Przyprawy. Bez przypraw to chyba nikt nie wraca do kraju. Prawdziwe bogactwo przypraw spotkamy na każdym targu. Ale i w klasycznych sklepach można przebierać miedzy różnymi przyprawami. Ich ceny są bardzo korzystne a jakość o niebo lepsza niż przypraw dostępnych w krajowych sklepach. Różne rodzaje papryki, kumin, sumak, suszona mięta to tylko niektóre z przypraw, w które warto się zaopatrzyć.

Jak już zrobimy zakupy możemy spokojnie wracać do wypoczywania. Kiedy już wrócimy z wakacji będziemy mogli w łatwy sposób przywołać te miłe chwile, które były naszym udziałem. Przy odrobinie pomysłowości, nasze wakacje nigdy się nie skończą. Sałatka z syropem z granatu, aromatyczna herbata, słodka chałwa i czujemy się znowu jak na wakacjach.