Czy wakacje w Turcji w 2020 roku będą popularne?

Rok 2020 się rozpoczął, więc pora pomyśleć o wakacyjnym wypoczynku. Warto się do niego przygotować odpowiednio wcześnie. Wybrać miejsce, do którego mamy zamiar się wybrać, wyszukać interesujące nas wycieczki i dokonać rezerwacji. Lub czekać na dobre oferty last minute. O ile takie się pojawią, bo nic nie jest pewne. Tesli chodzi o Turcję, to może nie warto liczyć na tanią ofertę last minute, gdyż Turcja stała się jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Tak, już teraz to wiadomo.

Analiza aktualnych rezerwacji wskazuje na to, że Turcja jest najchętniej wybieraną destynacją wakacyjną na rok 2020. Na drugim miejscu jest Grecja, na trzecim Bułgaria. Na dalszych miejscach jest Hiszpania, Egipt, Tunezja, Albania, Cypr, Portugalia, Włochy i Chorwacja. Więc bazując na tych danych można założyć, że ofert last minute do Turcji nie będzie wiele. Skoro niemal 30% wybierających się na wakacje wybiera Turcję, to wszystkie atrakcyjne oferty znikają niezwykle szybko.

Czy wakacje w Turcji w 2020 roku będą droższe?

Może okazać się, że wakacje 2020 w Turcji będą droższe. Nie powinny to być jednak zbyt wysokie podwyżki. Koszty wypoczynku wzrosną bowiem o koszt wizy, która podrożała o 15 USD na osobę i jej aktualny koszt to 35 USD za osobę. Oprócz droższej wizy, należy doliczyć do kosztów podróży i pobytu nowy podatek. Tak, podatek turystyczny.

Kto płaci podatek turystyczny w Turcji?

Podatek turystyczny w Turcji płacą oczywiście turyści zakwaterowani w hotelach o różnym standardzie. Podatek w życie ma wejść wraz z początkiem sezonu turystycznego, czyli od kwietnia 2020 roku. Opłata ma być pobierana od turystów bezpośrednio w hotelu. Być może podatek ten będzie pobierany przez biura podróży Z racji tego, że to może wpłynąć na cenę wakacji, to można przypuszczać, że nie będzie on wliczony w cenę pobytu. I trzeba będzie zapłacić go na miejscu.

Wysokość podatku turystycznego zależeć ma od standardu hotelu i tak:

  • Zatrzymując się w 5 gwiazdkowym hotelu lub hotelu butikowym zapłacimy za osobę 18 TL za jeden nocleg.
  • Zatrzymując się w 4 gwiazdkowym hotelu zapłacimy za osobę 12 TL za jeden nocleg.
  • Zatrzymując się w 3 gwiazdkowym hotelu zapłacimy za osobę 9 TL za jeden nocleg.
  • Zatrzymując się w 2 gwiazdkowym hotelu, motelach, na obozach lub aparthotelach zapłacimy za osobę 6 TL za jeden nocleg.

I mimo że nie są to wysokie ceny, to 7 dniowy pobyt (6 noclegów) 4 osobowej rodziny w 5 gwiazdkowym hotelu będzie dodatkowo kosztował 432 liry tureckie. Czyli według kursu walut z dnia 14.01.2020 roku 278,19 zł. Nie jest to majątek, ale trzeba uwzględnić to w całkowitych kosztach wypoczynku. Na szczęście ceny lokalnych wycieczek fakultatywnych nie powinny być wyższe. Dobre i to.