Skąd pochodzi i gdzie urodził się święty Mikołaj?

Mikołajki to czas, który bardzo lubią wszyscy. Wszyscy, bo chyba każdy uwielbia dostawać prezenty. Zwłaszcza dzieci, które z niecierpliwością czekają na dzień 6 grudnia, kiedy to część z nich odwiedza święty Mikołaj i zostawia prezenty pod poduszką. Dorośli też lubią dostawać prezenty, ale z racji tego, że nie zawsze są grzeczni, muszą o nie zadbać we własnym zakresie.

Czy Święty Mikołaj urodził się 6 grudnia?

Wiadomo, że św. Mikołaj uznawany jest za postać historyczną. Był biskupem Miry i powszechnie uważa się, że cały swój majątek rozdał ubogim i potrzebującym. Według legendy, aby uchronić trzy córki pewnego ubogiego człowieka, wrzucił do jego domu przez komin, trzy sakiewki z prezentami. Stąd wzięło się zapewne przeświadczenie, że nasz święty Mikołaj wchodzi do domów przez komin.

Data 6 grudnia, kiedy to obchodzimy mikołajki to nie data narodzin biskupa. To rocznica jego śmierci, która miała miejsce w tym dniu w roku 345 lub 352. Jak widać, dokładnie określono dzień śmierci, ale rok nie do końca jest pewny. Święty Mikołaj urodził się około 270 roku i wiemy to tylko, opierając się na legendzie. Więc data jego urodzin nie jest w 100% pewna.

Skąd pochodzi Święty Mikołaj?

Urodził się on w mieście o nazwie Patara. Związany był z miastem Myra, obecnie Demre. Wszystkie te miasta znajdują się w Turcji. Co więcej, będąc na wakacjach w Turcji, można wybrać się na ciekawą wycieczkę fakultatywną. Jest to wycieczka śladami św. Mikołaja, podczas której odwiedzamy kościół św. Mikołaja i miasto Demre. To, że można być w miejscu, w którym żył i pracował św. Mikołaj jest niesamowitym przeżyciem.

Ciekawostka o Mikołaju

Nie każdy wie, że współczesny wizerunek św. Mikołaja, czyli starca z długą, białą brodą odzianego w czerwony płaszcz i czapkę, pochodzi z 1930 roku został rozpropagowany przez koncern Coca-Cola. Przez ich reklamę, która zagościła w umysłach osób na całym świecie.