Ile pieniędzy zabrać na wakacje w Turcji?

Padła propozycja, jedziemy na wakacje do Turcji. Wszyscy są zadowoleni i zaczyna się planowanie wakacji. Najpierw oczywiście należy sprawdzić, ważność paszportu. Jeśli paszport ważny jest więcej niż 6 miesięcy, od momentu planowanego wjazdu do Turcji, wtedy wszystko jest ok. Można szukać miejsca na wakacje. Z tym poszło łatwo. Młode towarzystwo, więc wybór pada na Alanye. Wiadomo, blisko morze, dyskoteki, ładne plaże i masę hoteli. Koordynacja terminów tak, aby każdemu odpowiadało i wszyscy mieli wolne. Gotowe. Rezerwujemy i pozostaje czekać na wyjazd. Ale jest jeszcze jedna, ważna kwestia. Ile pieniędzy na wakacje w Turcji należy zabrać?

Wakacje w Turcji ile pieniędzy potrzeba na miejscu?

Skoro pobyt został już zaklepany i opłacony, to potrzebne są tylko pieniądze na pobyt i rozrywki.  Jeśli chodzi o walutę jaką zabieramy do Turcji, to najlepiej zabrać dolary i euro. Karta też się przyda. Jeżeli zdecydowaliśmy się na ofertę all inclusive, to można założyć, że na wyżywienie i napoje nie będziemy wydawali zbyt wiele. Śniadania i obiady zjemy w hotelu. Kilka kolacji pewnie też. Napoje mamy zagwarantowane, więc jest dobrze. Jeśli natomiast musimy zadbać o wyżywienie, wtedy trzeba to uwzględnić w swoim budżecie.

Na wyżywienie trzeba liczyć minimum 15 euro dziennie. Za tą cenę można zjeść śniadanie, obiad i kolację. Bez szaleństw, ale jest to wykonalne. To oczywiście wersja budżetowa. Jeśli nie chcemy na niczym oszczędzać, to oczywiście musimy mieć więcej pieniędzy. Ale 150 – 200 euro na 10 dniowe wyżywienie powinno wystarczyć. Oczywiście na osobę.

Warto też doliczyć kilka wycieczek fakultatywnych i biletów wstępu. Obowiązkowa wizyta w hammamie to 15 euro, natomiast na bilety wstępu do alanijskich atrakcji turystycznych powinniśmy przeznaczyć równowartość np. 20 euro. Oczywiście znowu wszystko zależy od tego, z jakich atrakcji mamy zamiar korzystać. Jeśli chcemy zobaczyć wszystko, odwiedzić każde muzeum, każde miejsce przeznaczone dla turystów, jechać kolejką na alanijskie wzgórze, to musimy zabrać ze sobą więcej pieniędzy. To oczywiste. Wszystko zależy od naszych oczekiwań.

Nie można zapomnieć też o najważniejszym, czyli o imprezach. Wstęp na dyskoteki jest darmowy, ale drinki kosztują. Tutaj wszystko zależy od konkretnych oczekiwań. Można pić piwo za 3 – 4 euro, ale także drinki za 15 euro. Tutaj każdy powinien sam zaplanować swoje wydatki w oparciu o swoje doświadczenia. Zawodowi imprezowicze powinni zabrać więcej pieniędzy niż ci, którzy nie planują odwiedzać dyskotek.

Drobne wydatki w Turcji

Na koniec warto pamiętać o napiwkach dla obsługi hoteli. To nie jest konieczne, ale 1 – 2 euro zostawione w hotelu mogą zdziałać cuda i znacznie ułatwić życie w hotelu. Nawet w tych super luksusowych hotelach jest to mile widziane. Jeżeli nie mamy zapewnionych darmowych leżaków na plaży, a nie chcemy leżeć na pisaku, musimy liczyć się z tym, że za leżaki też trzeba będzie zapłacić. W zależności od kursu może to być od 2 do 5 euro za dwa leżaki i parasol. Czy z tego skorzystamy, zależy tylko od nas.

Korzystając w powyższych danych można w przybliżeniu określić ile pieniędzy będziemy potrzebowali na wakacjach w Turcji. Każdy może, w prosty sposób to obliczyć. Tylko trzeba jeszcze pamiętać o prezentach i zakupach. Tutaj ciężko jest powiedzieć ile pieniędzy trzeba zabrać, gdyż część osób kupuje drobne prezenty, część nie kupuje ich wcale, a niektórzy lubią kupować złoto i skóry. Więc trudno jest jednoznacznie powiedzieć, ile pieniędzy na prezenty i zakupy wydadzą.